Arhiva autorului: Mihai Ghita

INFORMARE DE PRESĂ

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale informează că, în urma dezbaterilor publice care au avut loc ca urmare a postării pe site-ul Ministerului a normelor metodologice de aplicare a Legii nr.217/2016, privind diminuarea risipei alimentare, a propunerilor și opiniilor cu valoare de recomandare primite de la reprezentanții sectoarelor aflate sub incidența prezentei Legi, a rezultat necesitatea instituirii unor noi termene. În acest sens, MADR susține prelungirea termenelor până la data de 31 decembrie 2017, prin intermediul unei Ordonanțe de Urgență. Facem precizarea că aceste măsuri sunt luate din cauza inaplicabilității Legii nr.217/2016 în forma actuală.

Un grup de lucru format din experți ai MADR și din actori ai sectorului de producție agroalimentar, lucrează pentru îmbunătățirea Legii nr.217/2016 privind diminuarea risipei alimentare.

Fermierii sunt așteptați la sediile locale ale APIA pentru a depune cererile unice de plată pentru anul 2017

Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale reamintește că termenul limită de depunere a Cererilor unice de plată în cadrul Campaniei 2017 este data de 15 mai 2017.

Pentru a veni în sprijinul fermierilor, în weekend-urile următoare, respectiv 06 – 07 mai și 13 - 14 mai, sediile APIA județene/locale vor funcționa după programul de lucru normal.

În ce privește situaţia depunerii Cererilor unice de plată, până la data de 02 mai, ora 12:30, avem înregistrate în baza de date un număr de 652.388 cereri pentru o suprafaţă de 4.093.024,61 hectare, conform Anexei.

Adresăm pe această cale rugămintea ca potenţialii beneficiari ai sprijinului financiar să respecte programarea la care au fost invitați să depună Cererea unică de plată, iar cei care nu au reușit să se prezinte la data programată să contacteze de urgență Centrul județean/local APIA.

Fermierii care nu vor depune cererile până la data de 15 mai a.c. nu vor putea beneficia de subvenţii.

Anexa

JudețCereri primite până la data de 27.04.2017Suprafaţa pentru care s-au depus cereri (ha)    
Alba16.87887.668,77
Arad15.496120.433,49
Argeş17.604114.744,84
Bacău15.12470.193,28
Bihor28.311155.108,21
Bistriţa Năsăud23.518106.714,1
Botoşani26.915101.792,19
Brăila9.43478.463,97
Braşov11.24972.169,28
Bucureşti4143.503,67
Buzău15.360133.810,91
Călăraşi4.785152.642,01
Caraş-Severin13.66968.435,53
Cluj22.912111.445,59
Constanţa6.592181.240,17
Covasna9.28858.339,34
Dâmboviţa18.99662.952,51
Dolj27.144146.413,4
Galaţi13.15891.043,85
Giurgiu10.00391.864,82
Gorj14.37945.682,04
Harghita19.736111.374,76
Hunedoara13.78670.459,89
Ialomiţa6.419119.236,48
Iaşi17.67489.584,69
Ilfov166226.756,58
Maramureş25.52491.963,87
Mehedinţi16.98667.320,78
Mureş18.233110.710,24
Neamţ20.22675.379,98
Olt24.360133.219,4
Prahova8.35066.599,31
Sălaj17.05568.586,18
Satu Mare13.35898.102,77
Sibiu9.41361.030,2
Suceava37.443114.192,12
Teleorman12.303165.492,79
Timiş13.394212.178,37
Tulcea5.945139.601,06
Vâlcea15.06537.532,7
Vaslui16.520100.376,64
Vrancea17.70778.653,83
Total652.3884.093.024,61

A fost publicată varianta consultativă a Ghidul Solicitantului 16.4/16.4a

În contextul relansării submăsurilor 16.4/16.4a – SPRIJIN ACORDAT PENTRU COOPERARE ORIZONTALĂ ŞI VERTICALĂ ÎNTRE ACTORII DIN LANŢUL DE APROVIZIONARE ÎN SECTOARELE AGRICOL ŞI POMICOL, a fost publicată versiunea consultativă a Ghidului Solicitantului.

Termenul limită pentru primirea observațiilor este 25.09.2016. Observațiile și propunerile se vor transmite la adresa de e-mail pndr@madr.ro

Detalii pe site-ul afir.info